نکات-مهم-برای-تربیت-جنسی-کودک

نکات مهم برای تربیت جنسی کودک

 

زمانی که بلوغ کودک آغاز می شود، کودک احساس می کند که نیاز به دانستن مسائل جنسی مختلف دارد. گاهی برای اطلاع از مسائل جنسی، از شبکه های اجتماعی مختلف و یا روابط دوستانه خود استفاده می کند. واقعیت این است که والدین تاثیر بسیار مهمی در تربیت جنسی کودک دارند. به خصوص کودکانی که در سن بلوغ هستند، باید حتما در یک بازه زمانی مشخص آموزش ببینند تا مشکلی برای آن ها به وجود نیاید.

در ادامه این مقاله از سایت دکتر مونا فلسفی قصد داریم در رابطه با تربیت جنسی کودک و آموزش مسائل جنسی به کودک صحبت کنیم. بنابراین، در صورتی که دغدغه تربیت جنسی کودک خود را دارید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

تربیت جنسی کودک چیست؟

کودکان از بدو تولدشان نسبت به مسائل جنسی مختلف کنجکاو هستند. در برخی از کشورها، مانند کشور ایران، تربیت جنسی کودک به درستی انجام نمی شود و این موضوع باعث ایجاد مشکلات بسیار زیاد در ذهن و روح کودک می شود.

والدین باید بدانند که هیچ وقت برای صحبت کردن در رابطه با مسائل جنسی با کودکشان زود نیست. صحبت میان والدین و کودک می تواند به کودک کمک کند تا متوجه شود رابطه جنسی، اصلا اتفاق پیچیده و بدی نیست. گفتگوهای باز و صادقانه میان کودک و والدین، می تواند پیش زمینه ای برای گفتگوهای بعدی کودک با والدین به ویژه در سنین بالا شود.

 

صحبت-کردن-در-رابطه-با-مسائل-جنسی-با-کودک

سه مرحله مهم برای صحبت کردن در مورد مسائل جنسی با کودک

برخی از والدین تصور می کنند که تربیت جنسی کودک یعنی اینکه به کودک در رابطه با رابطه جنسی به طور شفاف توضیح دهیم. ولی واقعیت این است که آموزش مسائل جنسی به کودک، شامل موارد بسیار متنوع و زیادی است. کودک شما به خصوص در سن بلوغ، احساس خاصی در رابطه با بدن خودش دارد. اگر شما بتوانید به عنوان یکی از والدین کودک، در رابطه با مسائل جنسی به خوبی و شفاف با کودک صحبت کنید، قطعا در تربیت کودک خودتان موفق خواهید شد.

سه مرحله بسیار مهم برای تربیت جنسی کودک وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح می دهیم.

مرحله اول؛ اطلاع از موضوعاتی که از قبل کودک متوجه آن ها شده است.

در ابتدا باید متوجه شوید که فرزند شما در رابطه با مسائل جنسی چه چیزهایی می داند. قطعا برای اینکه بتوانید در رابطه با موضوعات جنسی با کودک خود صحبت کنید، باید یک رابطه عمیق و صمیمی ایجاد کنید. پس اگر کودکتان از شما می پرسد که مثلا :«نعوظ چیست؟» نیازی نیست که یک واکنش بد به حرف او نشان دهید. شما می توانید از او بپرسید که خودت در این رابطه چه چیزی فکر می کنی؟ یا چه چیزهایی شنیده ای؟

 

مرحله دوم؛ دادن اطلاعات درست و حذف اطلاعات نادرست

در مرحله دوم شما باید سعی کنید که هر یک از اطلاعات نادرستی که در ذهن کودکتان است را اصلاح کنید. به طور مثال، می توانید در رابطه با نعوظ به کودک خودتان بگویید که نعوظ زمانی اتفاق می افتد که آلت تناسلی سفت می شود و یا صاف می ایستد.

مرحله سوم؛ در رابطه با افکار و احساسات خود در مورد مسائل جنسی صحبت کنید.

برای آموزش مسائل جنسی به کودک، باید حتما گام سوم را با دقت بیشتری انجام دهید. این گام به کودک شما کمک می کند که مسائل جنسی را خیلی بزرگ یا خیلی کوچک قلمداد نکند. به طور مثال در رابطه با مسئله نعوظ می توانید به کودک خودتان بگویید که: «برخی از پسرها زمانی که خواب هستند، با نعوظ مواجه می شوند. این موضوع باعث می شود که ملحفه این پسران کمی خیس شود. نعوظ در خواب، یک اتفاق طبیعی در زمان رشد شماست و برای بسیاری از پسران اتفاق می افتد. پس اگر شما هم احساس کردید در طول شب، کمی خیس شده اید، نگران نباشید.»

 

بیشتر بخوانید :  بررسی و درمان پرخاشگری کودکان

 

آموزش-مسائل-جنسی-به-کودک

پاسخ به سوال کودکان در رابطه با نحوه متولد شدن نوزاد!

یکی از کنجکاوی های کودکان به خصوص در سنین بین 9 تا 11 سالگی این است که می خواهند در رابطه با نحوه متولد شدن نوزاد اطلاعات کسب کنند. قطعا دیگر کودکان در این سن، اطلاعات غلط و تخیلی والدین را باور نمی کنند و به دنبال اطلاعات درست است. والدین نباید به کودکان اطلاعات غلط بدهند.

شاید باور نکنید ولی در این سن، کودک آماده این است که همه چیز را بداند. برای اینکه پاسخ به این سوال کودک را بدهید، باید حقیقت را با زبانی ساده به کودک آموزش دهید. تربیت جنسی کودک دقیقا به همین معناست!

شما می توانید به کودک خودتان توضیح دهید، زمانی که آقایان آلت تناسلی خود را در داخل واژن بانوان قرار می دهند، نوزاد به وجود می آید. می توانید در رابطه با سیر طبیعی این اتفاق صحبت کنید و در رابطه با نحوه بارور شدن تخمک با او صحبت نمایید. همه این مکالمات را زمانی شروع کنید که متوجه دانسته های قبلی کودک خودتان شوید.

 

بیشتر بخوانید : مشخصات کودک بهانه جو

خودارضایی در کودکان و نقش آن در آموزش مسائل جنسی

کودکان در برخی از سنین مانند سن 9 تا 11 سالگی به علت کنجکاوی خاصی که در رابطه با مسائل جنسی دارند، احتمالا دوست دارند که خود ارضایی انجام دهند. خود ارضایی می تواند باعث ایجاد احساس گناه و شرم در کودک شما شود.

برای درمان خود ارضایی کودکان در این سنین، ابتدا باید بر روی آموزش مسائل جنسی به کودک کار کنید. سعی کنید که با او صحبت کنید و به او توضیح دهید که برخی از کودکان در این سنین خود ارضایی می کنند و این موضوع می تواند طبیعی باشد. نیازی نیست که به خود ارضایی کودک خودتان واکنش بدی نشان دهید که کودک احساس کند، بدترین کار را انجام داده است.

سعی کنید که با کودک خود در رابطه با خود ارضایی صحبت کنید و بگویید که این موضوع یک اتفاق شخصی است. اما به هر حال ممکن است برای جسم او ضرر داشته باشد. در صورتی که نگران خود ارضایی های مکرر کودک خودتان هستید، می توانید با یک روانشناس یا مشاور مشورت کنید.

جمع بندی نهایی

آموزش مسائل جنسی به کودکان که در قالب تربیت جنسی کودکان شکل پیدا می کند، بسیار حائز اهمیت است. کودکانی که در سنین پایین تحت آموزش مسائل جنسی قرار گرفته اند، در بزرگسالی کمتر در معرض سوء استفاده جنسی و مشکلات جنسی هستند.

 

 

 این دو مطلب را حتما بخوانید :

روانشناس کودک خوب در تهران

مشاوره کودک و نوجوان در تهران

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مونا فلسفی روانشناس کودک و نوجوان

دکتر مونا فلسفی

دکترای روانشناسی سلامت

فعالیت حرفه ای

  • درمانگر گروه کودک و نوجوان گروه روانپزشکی ویان
  • چند سال سابقه کار در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اکسیر و مرکز مشاوره آتیه درخشان ذهن

آدرس : تهران ،علامه جنوبی، خیابان چهلم مرکزی، پلاک ۸، طبقه سوم

وقت مشاوره : 0218612748702186127446

رزرو وقت مشاوره داخل ‌‌وخارج از کشور : 09036565910

نوشتهٔ پیشین
بررسی و درمان پرخاشگری کودکان
نوشتهٔ بعدی
راه های درمان مربوط به دروغگویی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست