عزت-نفس--در--کودکان

عزت نفس در کودکان

عزت نفس در کودکان

بهترين هديه‌اي كه هر پدر و مادر می‌تواند به فرزندش بدهد، عزت نفس است چون كودكي در آينده موفق خواهدبود که حس ارزشمندي داشته باشد. چند بار به فرزندتان گفته‌اید كه دوستش داريد و به او افتخار مي‌كنید؟ كودك هيچ تعريفي از خود ندارد و ما به عنوان والدين فكر و باور او را شکل می‌دهیم. عزت نفس پايه بهداشت روان است. عزت نفس یعنی باوری که هر فرد از خود دارد. به نوعی دیگر، یعنی خودمان را با تمام ویژگی‌های که داریم، دوست داشته باشیم و در نظر خودمان فرد ارزشمندی باشیم. بچه‌ها خودشان و خواسته‌هایشان را مطرح می‌کنند، خود را دوست دارند و قرص و محکم پای خواسته‌هایشان می‌ایستند. عزت نفس، سلاح کودک در برابر چالش‌های دنیاست و کودکانی که احساس خوبی در مورد خود دارند، راحت‌تر می‌توانند با مشکلات محیط اطراف مقابله کنند.

با افزایش عزت نفس احساس توانمندی و ارزشمندی در فرد به وجود می‌آيد و باعث تغییرات مثبت در سلامت روانی می‌شود. همچنان که کودکان از خود درکی پیدا می‌کنند و هویت خود را می‌یابند، تلویحا برای خصوصیات خود ارزش منفی یا مثبت قائل می‌شوند. مجموعا این ارزیابی‌های کودک از خود، عزت نفس او را تشکیل می‌دهد. عزت نفس به ارزیابی‌های شخص از خصوصیاتش گفته می‌شود.

تقویت عزت نفس کودکان

براي افزايش عزت نفس چهار رکن وجود دارد؛ محبت، زمان، انضباط، پذیرش.

  • بیشتر اوقات دوست داشتن کودکان خیلی ساده و آسان است و در برخی مواقع مشکل. ابراز محبت به کودکی که پیوسته ناسازگار و بدخلق است، همچون بیشتر کودکانی که دوران بلوغ را سپری می‌کنند، سخت است. والدینی که هم در دوران سرکشی و ستیز کودکان و هم در دورانی که کودکان نوپا می‌باشند و از شیرینی خاصی برخوردارند به آنها توجه می‌کنند، در واقع پایه عزت نفس کودکانشان را می‌سازند.
  • کودکان به صرف زمان با کیفیت نیاز دارند. آنها به شما نیاز دارند تا در حیاط مدرسه و بازی و حتی در برخی زمان‌های معمولی در کنارشان باشید. این بدین معنا نیست که باید کاملاً در همه احوال مراقب کودکانتان باشید. برای بیشتر کودکان فقط حضور والدین در خانواده کافی است.
  • گاهی مشغله کاری به قدری زیاد است که هیچ چیز مشکل‌تر از این نیست که برای بودن با کودک زمان کافی پیدا کنیم، ولی صرف این زمان برای رشد کودک اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید : دادن حق انتخاب به كودكان

 

عزت-نفس--در--کودکان

تقویت عزت نفس با پذیرش

یکی دیگر از ارکان عزت نفس در کودکان «پذیرش» است که انجام آن دشوار است. برای والدین طبیعی است که نسبت به کودکانشان امیدواری زیادی داشته باشند. همه ما دوست داریم که کودکانمان دارای تحصیلات دانشگاهی یا بهترین شاگرد مدرسه باشند. ما از کودکانمان انتظارات زیادی داریم ولی آنها بیشتر انتظارات ما را برآورده نمی‌کنند. یکی از روش های مهم تقویت عزت نفس، پذیرش کودکان در همه شرایط است.

– هر کودکی مشخصه منحصر بفرد و نقاط ضعف و قوت دارد. باید انتظار داشته باشیم که کودکانمان تا آنجا که می‌توانند تلاش کنند و چه در کاری به راحتی موفق شوند یا به سختی، تشویق کارهایشان و تصدیق قوه خودارزشی برای آنها بسیار ضروری است.

– تا آنجا که می‌توانید وقت زیادی را با کودکتان بگذرانید. اگر بیش از یک فرزند دارید، سعی کنید طوری وقت خود را تقسیم کنید که به هر یک از فرزندانتان زمان کافی اختصاص یابد. گرچه زمان‌بندی بدین شکل مشکل است، ولی این کار‌ برای رشد کودک ضروری است حتی اگر لازم باشد از فعالیت‌های دیگر زندگی خود صرف‌نظر کنید.

– در لحظه‌های مهم زندگی فرزندانتان حاضر باشید. بازی‌ها و مسابقه‌های مدرسه‌، مراسم اعطای جوایز و … لحظات مهمی هستند که طبیعتاً کودکان دوست دارند با شما سهیم شوند.

راهکارهایی برای افزایش عزت نفس مناسب فرزندان

ـ فرزندان خود را تحسین و تشویق کنید.

ـ با بچه‌های خود با احترام رفتار کنید.

ـ به بچه‌ها مسئولیت بدهید.

ـ بچه‌ها را آزاد بگذارید تا بعضی مواقع خطر کنند.

ـ به توانایی‌ها و علایق فرزندان خود اهمیت دهید.

ـ به حرف‌های فرزندان خود گوش کنید و به آنها پاسخ دهید.

ـ به قول‌هایی که به فرزندان خود داده‌اید، عمل کنید.

-عقب بایستید و بگذارید فرزندتان خودش تصمیم بگیرد.

-بگذارید کودک‌ خطر یا اشتباه‌های کوچک را تجربه کند.

-بگذارید در کارهای خانه کمک کند.

-آنها را تشویق کنید تا علایقشان را با اشتیاق دنبال کنند.

-به فرزندتان ثابت کنید عشق و علاقه‌تان به او بی قید و شرط است.

-مطمئن شوید که اهداف‌ کودک‌ با توجه به توانایی‌هایش قابل دستیابی است.

-زمانی که  موفقیتی کسب کرد، از او تعریف و تمجید کنید.

-کاری کنید که احساس خاص بودن کند.

-همیشه به جای او کار انجام ندهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مونا فلسفی روانشناس کودک و نوجوان

دکتر مونا فلسفی

دکترای روانشناسی سلامت

فعالیت حرفه ای

  • درمانگر گروه کودک و نوجوان گروه روانپزشکی ویان
  • چند سال سابقه کار در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اکسیر و مرکز مشاوره آتیه درخشان ذهن

آدرس : تهران ،علامه جنوبی، خیابان چهلم مرکزی، پلاک ۸، طبقه سوم

وقت مشاوره : 0218612748702186127446

رزرو وقت مشاوره داخل ‌‌وخارج از کشور : 09036565910

نوشتهٔ پیشین
 دادن حق انتخاب به كودكان
نوشتهٔ بعدی
شکل گیری عادت های مخرب در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست