بازی-درمانی2

بازی درمانی در تهران توسط بهترین بازی درمانگر تهران

آشنایی با بازی درمانی کودک – بازی درمانی در تهران

 

بازی درمانی به بازی درمانگر کودک کمک می کند تا تجربیات آسیب زا و رویدادهای ناراحت کننده ای را که بر زندگی کودک تأثیر گذاشته است، پردازش کند.

دکتر مونا فلسفی  از بهترین بازی درمانگرهای تهران است که در این مقاله برای شما از بازی درمانی می گوید . کاربرد بازی درمانی در کودکان به شدت بالاست

بازی راهی طبیعی برای برقراری ارتباط و ابراز وجود کودکان است، به همین دلیل است که بازی درمانی یک مداخله غیرتهدیدکننده برای کودکان به شمار می رود.

بازی برای رشد اجتماعی، عاطفی، شناختی، فیزیکی، خلاق و زبانی هر کودکی حیاتی است. این روش کمک می کند تا یادگیری برای همه کودکان و جوانان از جمله کسانی که ارتباط کلامی برای آن ها دشوار است، مشخص شود.

بازی درمانی به طرق مختلف به کودکان کمک می کند؛ از جمله کودکان از حمایت عاطفی برخوردار می شوند و می توانند یاد بگیرند که احساسات و افکار خود را بیشتر درک کنند. گاهی اوقات آن ها ممکن است برای درک گذشته و کنار آمدن بهتر با آینده خود، تجربیات آسیب زا یا دشوار زندگی را به نمایش بگذارند. کودکان همچنین ممکن است یاد بگیرند که روابط و تعارضات را به روش های مناسب تری مدیریت کنند.

نتایج بازی درمانی ممکن است کلی باشد، مثلا کاهش اضطراب، افزایش عزت نفس یا تغییر در رفتار و بهبود روابط با خانواده و دوستان.

 

بعضی از مزایای بازی درمانی عبارتند از:

 • قبول مسئولیت بیشتر درمورد برخی رفتارها
 • توسعه استراتژی های مقابله ای و مهارت های خلاقانه حل مسئله
 • احترام به خود
 • همدلی و احترام به دیگران
 • کاهش اضطراب
 • یادگیری تجربه و بیان کامل احساسات
 • مهارتهای اجتماعی قوی تر
 • روابط خانوادگی قویتر
 • بازی درمانی همچنین می تواند استفاده از زبان را تشویق کند یا مهارت های حرکتیدرشت و ظریف را بهبود بخشد.

اگر کودک شما دارای بیماری روحی یا جسمی است، بازی درمانی جایگزین داروها یا سایر روش های درمانی لازم نمی شود. از بازی درمانی می توان به تنهایی یا در کنار سایر روش های درمانی استفاده کرد.

چه موقع از بازی درمانی استفاده می شود؟

دکتر مونا فلسفی بازی درمانگر کودک در تهران می گوید که بازی درمانی به کودکان دارای کمبودهای اجتماعی یا عاطفی کمک می کند تا یاد بگیرند که بهتر ارتباط برقرار کنند، رفتار خود را تغییر و مهارت های حل مسئله را توسعه دهند و با دیگران به شیوه های مثبت ارتباط برقرار کنند.

بازی درمانی برای کودکانی که در زندگی خود دچار وقایع استرس زا می شوند یا شاهد آن هستند، مانند یک بیماری جدی یا بستری شدن در بیمارستان، خشونت خانگی، سوء استفاده، تروما، بحران خانوادگی یا تغییر ناراحت کننده مناسب است. بازی درمانی می تواند به کودکان دارای مشکلات تحصیلی و اجتماعی، ناتوانی های یادگیری، اختلالات رفتاری، اضطراب، افسردگی، غم و اندوه یا خشم و همچنین به افراد دارای نقص کمک کند.

بازی-درمانی-در تهران

در طول این روش چه انتظاری می رود؟

والدین یابازی درمانگر کودک نقش مهمی در بازی درمانی کودکان دارند. درمانگر پس از انجام یک مصاحبه اولیه با والدین برای جمع آوری اطلاعات لازم در مورد کودک و نیز مصاحبه ای جداگانه با او روند و شیوه درمان را ارزیابی می کند. ارزیابی به بازی درمانگر اجازه می دهد تا بهترین رویکرد درمانی را برای کودک داشته باشد.

در اتاق بازی، کودک تشویق می شود تا با انواع بسیار خاصی از اسباب بازی ها بازی کند که بیان فرد را تشویق و یادگیری رفتارهای مثبت را تسهیل می کند. هنرها و صنایع دستی، موسیقی، رقص، داستان سرایی و ابزارهای دیگر نیز ممکن است در این روش گنجانده شوند. بازی درمانی معمولا در جلسات هفتگی به طور متوسط ​​20 جلسه به مدت 30 تا 45 دقیقه انجام می شود.

 

 

بیشتر بخوانید :  هدف از قصه درمانی برای کودکان چیست؟

بازی درمانگر کودک چه می کند؟

رابطه درمانی که بین کودک شما و بازی درمانگر او ایجاد می شود، بسیار مهم است. فرزند شما باید احساس راحتی و امنیت کند. این نوع اعتماد باعث می شود کودک بتواند افکار و احساسات خود را بیان کرده و از درمان به نحو مفیدی استفاده کند. همچنین بسیار مهم است که فرزند شما بداند که شما از این روند حمایت می کنید.

بازی درمانگر از مواد هنری مانند خاک رس، رنگ، چسب، کلاژ و صنایع دستی و همچنین طیف کاملی از اسباب بازی ها استفاده می نماید که بیان را تسهیل می کند. این ها شامل عروسک ها، فیگورها، وسایل نقش آفرینی، لباس پوشیدن و حیوانات است.

کودکان اغلب صحبت در مورد مشکلات یا نگرانی های خود را کاملا چالش برانگیز می دانند و بازی درمانی به آن ها این فرصت را می دهد تا برخی از تجربیات خود را به نمایش بگذارند و مسائل را به شیوه خودشان بررسی کنند.

نقش بازی درمانگر کودک این است که احساسات کودک را بازتاب دهد و برخی از آنچه را که می بیند و می شنود به شیوه ای منسجم کنترل کند تا کودک احساس کند که درک می شود. در این شرایط کودک به آرامی در مورد افکار و احساساتی که قبلا بیان نشده اند، صحبت می کند.

ثبات برای ایجاد یک رابطه قابل اعتماد بسیار مهم است. مداخلات بازی درمانی می تواند تا 6 هفته و تا چند سال طول بکشد. مهم است که در این فرآیند عجله نکنید.

بهترین-بازی-درمانگر-کودک-تهران

چگونه بازی درمانی می تواند به مراقبت از کودکان کمک کند؟

مشکلات دلبستگی کودک به والدین و مسائل موجود در زندگی او می تواند بر نحوه کنار آمدن با زندگی و مدیریت روابط او با دیگران در زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

احساس ناامنی و از دست دادن می تواند به این معنی باشد که آن ها به شیوه های «چالش آمیز» رفتار می کنند. هدف بازی درمانی ایجاد یک رابطه درمانی است که در آن کودک بتواند به پاسخ های ثابت درمانگر اعتماد کند. از اینجا کودک ممکن است به اندازه کافی احساس امنیت داشته باشد تا برخی از تجربیات اولیه و احساسات مربوط به آن را کشف کند.

کودکانی که در گذشته مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، با اعتماد به درمانگر می‌توانند کنترل زندگی خود را در دست بگیرند.

 

بیشتر بخوانید : دکتر روانشناس کودک خوب در تهران

بازی درمانگران چه آموزشی دیده اند؟

این افراد در زمینه رشد کودکان و کاربرد بازی به عنوان راهکاری برای برقراری رابطه مناسب با کودک آموزش دیده اند. همچنین درمانگر یک رویکرد درمانی کودک محور دارد. علاوه بر یافتن فردی با سابقه تحصیلی مناسب و تجربه مرتبط، به دنبال درمانگری باشید که با او در زمینه مسائل شخصی و خانوادگی کار کنید.

جلسات بازی درمانی زمان و فضای امنی است که در آن کودک همان طور که هست، پذیرفته می شود. این فضایی است که کودک می تواند در آن اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهد و بینش خود را به دست آورد. کودکان ممکن است بیشتر در مورد آنچه برای آن ها اتفاق افتاده است درک کرده و توانایی بیشتری برای دسترسی و بیان احساسات پیدا کنند. کودک می تواند رابطه ای مبتنی بر اعتماد و عشق را تجربه کند و این ممکن است به او کمک کند تا در طول زندگی انتخاب های خوبی برای روابط خود داشته باشد.

 

بازی-درمانگر-تهران

 

برای رزرو وقت مشاوره با شماره های زیر تماس بگیرید

وقت مشاوره : 0218612748702186127446

 

این مطالب نیز ممکن است برایتان مفید باشد

دکتر روانشناس کودک خوب در تهران

بهترین بازی درمانگر تهران

قصه درمانی برای کودکان

بازی درمانی کودکان اوتیسم

بازی درمانی کودکان بیش فعال

بازی درمانی کودکان برای کنترل اضطراب اجتماعی

مشاوره کودک و نوجوان در تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر مونا فلسفی روانشناس کودک و نوجوان

دکتر مونا فلسفی

دکترای روانشناسی سلامت

فعالیت حرفه ای

 • درمانگر گروه کودک و نوجوان گروه روانپزشکی ویان
 • چند سال سابقه کار در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اکسیر و مرکز مشاوره آتیه درخشان ذهن

آدرس : تهران ،علامه جنوبی، خیابان چهلم مرکزی، پلاک ۸، طبقه سوم

وقت مشاوره : 0218612748702186127446

رزرو وقت مشاوره داخل ‌‌وخارج از کشور : 09036565910

نوشتهٔ پیشین
دکتر روانشناس کودک خوب در تهران
نوشتهٔ بعدی
بررسی تاثیر بازی درمانی کودکان اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست