انیمیشن-انکانتو

انیمیشن Encanto-2021

دکتر مونا فلسفی، روان‌شناس کودک و نوجوان، بازی‌درمانگر

‎این انیمیشن داستان خانواده‌‌ای است که اعضای آن با استعدادهای خاص و جادویی دارند و این جادو از درک آنها نسبت به عمل «فداکاری» سرچشمه گرفته است. فقط یکی از اعضای خانواده مادریگال به اسم «میرابل» هیچ قدرت یا استعدادی ندارد و مسیر داستان او را با چالش‌هایی مواجه می‌کند.

‎جادوی انکانتو به هر کودک در خانواده یک قدرت فوق‌العاده می‌بخشد به جز میرابل، اما زمانی‌که میرابل می‌فهمد انکانتو در خطر است، به‌عنوان تنها عضو معمولی خانواده مادریگال، آخرین امید این خانواده استثنایی محسوب می‌شود.

‎انیمیشن انکانتو داستان میرابل را روایت می‌کند که یک دختر معمولی، ساده و بدون هیچ قدرت خاصی است، اما همیشه در تلاش است تا خود را به خانواده‌اش ثابت کند. در ادامه متوجه می‌شویم که او ممکن است عامل نابودی قدرت جادویی خانواده مادریگال باشد و به‌دنبال نجات خانه و قدرت خانواده‌اش می‌رود.

در نگاه اول با داستانی نسبتا مشابه انیمیشن Frozen طرف هستیم؛ میرابل مانند آنا قدرتی ندارد، اما در تلاش است تا خواهر و کشورش را نجات دهد. البته به‌صورت ظاهری می‌توانیم تفاوت‌های قابل‌توجهی بین این دو انیمیشن مشاهده کنیم که یکی از مهم‌ترین آنها نبود شخصیتی شرور در انیمیشن جدید است.

اگر به خلاصه داستان بازگردیم، این تفکر به ما دست می‌دهد که شخصی مثل «برونو» یا شخص خارجی دیگری به‌دنبال نابودی خانواده مادریگال است، اما در واقع این نگاه در تضاد داستان و مفهوم داستان است.

انیمیشن به ما توضیح می‌دهد که مهم نیست یک شخصیت دارای قدرتی است یا نه و هر یک دارای محدودیت‌هایی هستند. درواقع همه آ‌نها یک خانواده را تشکیل می‌دهند و قرار نیست اشخاصی بی‌نقص باشند و جمع همه آنها معنای خانواده را شکل می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید : کودکم «دختر کفشدوزکی» ببیند؟

 

انکانتو

‎خانواده مادریگال، یک خانواده عادی توصیف شده که هر یک شاید قدرت خاصی داشته باشند، اما در نهایت عضو یک خانواده هستند و قرار نیست داشتن قدرت باعث تمایز آنها شود

انیمیشن داستان خیلی مهیجی دارد و به کودکان و‌ نوجوانان درسِ خودآگاهی، امید، اعتدال در کمال‌گرایی و خدمت به جامعه می‌دهد. البته تمرکز اصلی این انیمیشن روی موضوع «عشق و اختلافات خانوادگی» است.

رقابت بین اعضای خانواده، انتظارات سرسام‌آور بزرگترها، موضوعات نسلی و فرهنگی، اعتدال در کمک به دیگران و لذت بردن از زندگی از ‌موارد دیگری است که در انکانتو می‌توانید ببینید.

‎ در واقع هدف انیمیشن در مرحله اول این است که نشان دهد هیچ خانواده‌ای بی‌نقص یا بدون اشکال نیست و هر شخص حتی اگر قدرت زیادی داشته باشد که بتواند یک ساختمان کامل را جابه‌جا کند یا بتواند با گل همه‌چیز را زیبا و بی‌نقص کند، باز هم ضعف‌ها و مشکلاتی دارد.

داستان به اهمیت خانه و مکانی امن برای خانواده می‌پردازد و اینکه خانواده هرگز قرار نیست متشکل از افراد بی‌نقص باشد و همه ما دارای مشکلاتی هستیم که باید آن را بپذیریم.

انیمیشن Encanto موزیکال و شاد است و هیچ‌صحنه غیراخلاقی‌ای ندارد بنابراین پدر و مادرها می‌توانند با خیال راحت با کودک و نوجوان آن را تماشا کنند. البته درک مفاهیمش برای نوجوان‌ها راحت‌تر از خردسالان  است، اما پر از موسیقی و رنگ‌های شاد و جذابی است که می‌تواند کودک را هم به‌خوبی سرگرم کند.

بعد از تماشای این انیمیشن با فرزندتان درباره‌اش صحبت کنید و از او  بپرسید:

‎- اگه جای میرابل بودی و می‌فهمیدی مثل بقیه اعضای خانواده‌ات هیچ قدرت جادویی‌ای نداری، چه احساسی پیدا می‌کردی؟

‎- دوست داری کدوم قدرت جادویی خانواده میرابل رو داشته باشی؟

‎- چرا عموی میرابل از خانواده طرد شده بود؟ آیا باید تحت هر شرایطی صداقت داشت؟

‎- اگر قدرت داشتی، با قدرتت چه کمکی به دیگران می‌کردی؟

‎- اصلا از قدرت جادویی‌ات برای کمک به دیگران استفاده می‌کردی یا فقط برای خودت؟

 

بیشتر بخوانید :  بچه‌ها «بچه» را ببینند یا نه؟

 

 

 

 این دو مطلب را حتما بخوانید :

روانشناس کودک خوب در تهران

مشاوره کودک و نوجوان در تهران

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر مونا فلسفی روانشناس کودک و نوجوان

دکتر مونا فلسفی

دکترای روانشناسی سلامت

فعالیت حرفه ای

  • درمانگر گروه کودک و نوجوان گروه روانپزشکی ویان
  • چند سال سابقه کار در مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی اکسیر و مرکز مشاوره آتیه درخشان ذهن

آدرس : تهران ،علامه جنوبی، خیابان چهلم مرکزی، پلاک ۸، طبقه سوم

وقت مشاوره : 0218612748702186127446

رزرو وقت مشاوره داخل ‌‌وخارج از کشور : 09036565910

نوشتهٔ پیشین
کودکم «دختر کفشدوزکی» ببیند؟
نوشتهٔ بعدی
بررسی و درمان پرخاشگری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید

این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست